ذهن های خلاق و دستاوردهای پوچ

۱ - سرایزاک نیوتن

نیایش برای پایان جهان

سرایزاک نیوتن نابغه ای است که اعتبارش را به این دلیل به دست آورد که دریافت کیهان مکانی منطقی است و قانون های تغییرناپذیری بر آن حاکم است. با این همه خود سرایزاک دیدگاه های بسیار رمز آلودی در مورد طبیعت و سرانجام کیهان داشت. نیوتن که علنا از تشریح ماهیت بنیادی گرانش امتناع می کرد، شخصا آن را به عنوان نمادی از قدرت فراگیر خداوندی دانست. گذشته از این تاریخ نگاران دریافتند که نیوتن بیش از آنچه که در مورد قانون های فیزیک نوشته باشد، در مورد معانی پنهان کتاب مقدس نوشته است. وی به ویژه مسحور دورنمای پایان جهان آنگونه که در کتاب مکاشفه Book of Revelation ذکر شده است، بود.

در سال ۲۰۰۳ دکتر استفن اسنوبلن تاریخ نگار دانشگاه کینگز کالج نووا اسکاتیا از وجود سندی در کتابخانه دانشگاه ملی عبری بیت المقدس خبر داد که نیوتن در آن مدعی شده بود تاریخ ظهور مسیح * 2006 بعد از میلاد است. خود نیوتن هر روز نیایش می کرد و معتقد بود که با این کار می تواند به جایگاه شایسته خود به عنوان قدیس اعظم در بارگاه خداوند دست یابد.

۲ -سرفرد هویل

رد تکامل داروین

به باور بسیاری سرفرد هویل که در سال ۲۰۰۱ درگذشت، احتمالا برجسته ترین دانشمند انگلیسی است که برنده جایزه نوبل نشده است.

وی به خاطر حل معمای چگونگی تولید عنصرهای شیمیایی در ستارگان به شهرت رسید، اما یکی از پیشگامان نظریه حالت ایستا در کیهان شناسی نیز محسوب می شود. طبق نظریه حالت ایستا جهان همیشه وجود داشته است. یکی از جذابیت های این نظریه برای خود هویل آن بود که زمان بی نهایت را برای برآمدن حیات تامین می کرد. هنگامی که مشاهدات صحت نظریه حالت ایستا را رد کرد، هویل در قامت یکی از منتقدان نظریه تکامل ظاهر شد و ادعا کرد که عمر جهان آنچنان دراز نیست که برآمدن حیات در آن ممکن باشد. این توصیف وی از تکامل معروف است که می گفت تکامل مانند آن است که گردبادی در میان خنزرپنزرهای حیاط خلوت بوزد و جمبوجتی را به وجود آورد. تکامل دانان خاطرنشان کردند که هویل از این حقیقت چشم پوشی کرده است که تکامل صرفا جهش های تصادفی نیست، بلکه انتخاب طبیعی هم در کار است که به برآمدن ارگانیسم های هرچه سازگارتری منجر می شود. امتناع هویل از پذیرش این حقیقت اعتبارش را لکه دار کرد.

 

3- جی دی برنال

ایدئولوژی مقدم بر حقیقت

جی دی برنال دانشمند دانشگاه کمبریج از پیشگامان فنون پرتو ایکس است که بعدها برای تعیین ساختار دی ان ای به کار رفت و معاصرانش وی را به دلیل دانش فراگیر آشکارش نابغه می نامیدند. برنال که یک مارکسیست متعهد بود، با حمایت از نظریه های تروخیم لیزنکو که یک زیست شناس خودآموخته اهل شوروی بود، خود را بدنام کرد. لیزنکو با علم بورژوازی ژنتیک مخالف بود. لیزنکو در دهه ۱۹۲۰ یک سیستم کشاورزی جدید ارائه کرد که عمدتا بر مبنای این عقیده بی اعتبار بود که ویژگی هایی که یک ارگانیسم در طول عمر خود کسب می کند، می تواند به نسل بعد منتقل شود. لیزنکو که از حمایت استالین برخوردار بود، تا دهه ۱۹۶۰ بر زیست شناسی شوروی حاکمیت داشت. جای تعجب بسیار است که برنال از طرد لیزنکو و عقیده های وی خودداری کرده است.

 

4-  ادموند هالی

نظریه زمین توخالی

 

 

ادموند هالی اخترشناس انگلیسی است که به خاطر متقاعد کردن سرایزاک نیوتن برای انتشار قانون های حرکت و گرانش و همچنین برای استفاده از این قانون ها در پیشگویی بازگشت دنباله داری که هم اکنون به نام وی خوانده می شود، مشهور شده است. اما هالی به خاطر دستاورد دیگری مفتخر بود: اثبات اینکه زمین توخالی است. هالی در سال ۱۶۹۲ اعلام کرد که انسان در خارجی ترین لایه از سه لایه هم مرکزی که به همراه یک هسته داخلی سازنده زمین است، زندگی می کند. طبق این محاسبه ها حدود 40 درصد از زمین چیزی نداشت و فقط از فضای خالی ساخته شده بود.

اشتباه هالی از آن جا ناشی شد که وی برای چگالی کلی زمین از عدد غلطی استفاده کرد و به اجبار به این نتیجه گیری رسید که زمین در تمام بخش های خود جسم صلبی نیست.

 

۵ - سرآرتور ادینگتون

آن که پروتون ها را شمرد

 

سرآرتور ادینگتون از جمله اولین افرادی بود که نظریه نسبیت عام اینشتین را که در سال ۱۹۱۵ منتشر شد، درک کرد. وی با الهام گرفتن از نظریه های جدیدی که جهان زیر اتمی را به نسبیت ربط می دادند، به این نتیجه رسید که می توان کمیت های مهم کیهان را با استفاده از روابط ساده به دست آورد. وی مدعی شد که روشی به دست آورده است که به وسیله آن می توان تعداد پروتون های موجود در جهان را محاسبه کرد. وی تصریح کرد که۲۲۵۶?136۲ پروتون در جهان وجود دارد. کسی به ایده های ادینگتون توجهی نکرد و در نتیجه وی وادار شد کتابی با عنوان «نظریه بنیادی» بنویسد این کتاب که مدت کوتاهی پس از مرگ وی و در سال ۱۹۴۴ منتشر شد، تنها اثری که داشت این بود که تائید کرد وی آدمی غیرعادی است.

 

۶ - ویلیام شاکلی

پرورش سوپرمن

ویلیام شاکلی فیزیکدان آمریکایی که یکی از مخترعان ترانزیستور در سال ۱۹۴۷ محسوب می شود و به همین دلیل جایزه نوبل را به دست آورد، نقش بسزایی در شکل گیری دنیای نوین دارد. اما وی می خواست کار بیشتری انجام دهد. وی در ابتدای دهه ۱۹۶۰ سخنان تندی در مورد کنترل جمعیت و لزوم جلوگیری افراد کم هوش برای گسترش ژن هایشان ابراز کرد. شاکلی ۷۰ساله در سال ۱۹۸۰ اعلام کرد که گنجینه ای در کالیفرنیا تاسیس کرده است. در این گنجینه که یک بانک اسپرم است، دهندگان اسپرم را با توجه به میزان هوش شان انتخاب می کنند. در سال ۱۹۹۹ که این بانک تعطیل شد، شاکلی در فکر به دنیا آوردن ۲۰۰۰ کودک بود. اما هیچ کودکی با استفاده از بانک اسپرم پروفسور شاکلی به دنیا نیامد.

 

7-  هربرت دینگل

وی فکر می کرد اینشتین برخطا است.

 

پروفسور هربرت دینگل از دانشگاه لندن که یکی از اخترشناسان نامدار و مولف یک کتاب درسی در مورد نسبیت بود، یکی از متخصصان نظریه اینشتین محسوب می شود، یا حداقل خودش این گونه فکر می کرد، تا اینکه در مورد صحت بعضی از مفهوم های ضمنی نسبیت به شک افتاد. دینگل به ویژه از متناقض نمای ساعت متحیر شد. طبق این متناقض نما، ساعتی که نسبت به ساعت دیگر در حرکت باشد، کندتر کار می کند. به نظر دینگل چنین چیزی هیچ معنایی ندارد و اینشتین اشتباه کرده است. وی حتی پس از آزمایش هایی که در سال ۱۹۷۱ با استفاده از ساعت های اتمی بسیار دقیق نصب شده بر روی هواپیما انجام شد، از دیدگاه های خود دست بر نداشت. این آزمایش ها نشان داد که میزان کند شدن ساعت ها دقیقا همان مقداری است که نظریه اینشتین پیشگویی کرده بود.

 

۸ - آنتونیو ایگاس موئیز

پیشگام لوبوتومی

 

در سال ۱۹۳۵ یک عصب شناس پرتغالی به نام آنتونیو ایگاس موئیز شنید پس از آنکه بخشی از مغز یک شامپانزه پرخاشگر را برداشتند، شامپانزه آرام تر شده است. موئیز تصمیم گرفت در مورد انسان ها هم چنین کاری کند. وی به زودی اعلام کرد، از میان 20 بیمار پرخاشجو و عصبی پس از انجام عمل جراحی برای تخریب بخشی از مغزشان که به پردازش سطح بالا مربوط است، 14 بیمار به طور کامل یا جزیی درمان شده اند. با نادیده گرفتن این نکته که بیمار پس از انجام عمل جراحی به یک مرده متحرک تبدیل می شد، عمل جراحی از این هم فراتر رفت و تمام بخش جلویی مغز طی جراحی تخریب می شد.

نکته جالب توجه آنکه موئیز یکی از برندگان نوبل پزشکی سال ۱۹۴۹ بود. در آن هنگام هر سال بیش از پنج هزار عمل جراحی لوبوتومی در آمریکا انجام می شد. خوشبختانه این افراد پس از مدتی سلامت خود را به دست می آوردند.

 

۹ - سر رونالد فیشر

سیگار و سرطان ریه

 

اریخ دستیابی به شواهدی مربوط به اینکه سیگار باعث سرطان ریه می شود به دهه ۱۹۲۰ و پیشگامی آلمانی ها در این پژوهش ها و مقایسه میزان سرطان ریه در سیگارهای و غیرسیگاری ها برمی گردد. تا دهه ۱۹۵۰ شواهد مربوط به وجود این ارتباط قانع کننده بود. اما پروفسور سر رونالد فیشر از دانشگاه کمبریج که بزرگترین متخصص آمار در جهان محسوب می شد، چنین نظری نداشت. وی استدلال می کرد این احتمال وجود دارد که ژنی وجود داشته باشد که هم باعث سیگاری شدن افراد شود و هم شانس ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد و در نتیجه به نظر برسد که سیگار باعث سرطان می شود. وی حتی حدس زد که سرطان ریه باعث اقبال عمومی به سیگار می شود تا از نشانه های بیماری بکاهند. پژوهش در مورد دوقلوهای همسان که ژن های یکسانی دارند و دیگر شواهد آماری اثبات کرد که فیشر اشتباه کرده است.

 

۱۰ - ولفگانگ پائولی

وسواس در مورد عدد ۱۳۷

یک نظریه پرداز اتریشی به نام ولفگانگ پائولی که یکی از برترین فیزیکدانان قرن گذشته بود، به دلیل اینکه نشان داد چگونه نظریه کوآنتوم شالوده تمام شیمی را تشکیل می دهد، جایزه نوبل سال ۱۹۴۵ را از آن خود کرد.  با این همه پائولی جلسه های درمانی منظمی با کارل یونگ روانشناس سمبلیک داشت.

وی همچنین بر این باور بود که اعداد و به ویژه عدد ۱۳۷ از اهمیت کیهانی برخوردار است. این عدد برای فیزیکدانان بسیار مهم است، زیرا نظریه هایی که قدرت نیروی الکترومغناطیسی جهان را بررسی می کنند، این عدد ظاهر می شود اما پائولی به این باور رسیده بود که اهمیت عدد 137 ورای این چیزها است.

یکی از مسائلی که در پژوهش های وی وجود داشت این نکته بود که اندازه گیری های آزمایشگاهی نشان داده بود، مقدار واقعی این عدد  036137است. وی بر این باور بود تا آنکه به سرطان دچار شد. وی را در اتاق شماره 137 بیمارستانی بستری کردند و در نهایت همین بیماری وی را از پا درآورد.

/ 2 نظر / 29 بازدید
محمد

سلام بهترین ها برای بهترین ها سرعت بالا در اجرای نرم افزارها بدلیل هسته بکار رفته در ویندوز ۸ اکسترمی از قابلیتهای این ویندو سریع میباشد. از دیگر قابلیتهای ویندوز ۸ میتوان به افزایش سرعت در زمان خاموش کردن و ری استارت اشاره نمود که سعی شده حداکثر سرعت را بوجود آورد. موفقیت از ان شماست

مریم

سلام خوبی متن جالبی بود اما یه ذره طولانی بود در هر صورت مرسی از آپت